Jaké krmivo vybrat pro domácí kočky?

Kočky patří dlouhodobě k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Řada lidí však mnohdy netuší, jaká strava je pro jejich zvířata vhodná, což pak často končí zdravotními komplikacemi a předčasným skonem. Jaké krmivo tedy kočkám dopřát, aby vám mohly dělat společnost co nejdéle?

Granule – základ stravy

Také kočky, podobně jako lidé, potřebují vyváženou stravu, v níž nebudou chybět vitamíny, minerály, bílkoviny, tuky, sacharidy a další živiny. S ničím se to nesmí přehánět, nedostatek určitých látek pak rovněž neprospívá zdraví vašich domácích mazlíčků. Vše pro kočku, pokud jde o základní stravu, obsahuje především suché krmivo, tedy granule. V současnosti se v obchodech dají pořídit desítky variant pokrmů z granulí. Často se lidé ptají, jaký je mezi nimi rozdíl. Obecně se dají členit na několik skupin dle vyváženosti a cenové relace. Základní (takzvané ekonomické) granule nejsou příliš kvalitní, mnohdy totiž obsahují přílišné množství umělých látek a barviv, což kočkám nemusí v dlouhodobém horizontu prospívat. Proto raději volte prémiové, potažmo takzvané superprémiové granule, jež jsou vyrobené z kvalitnějších surovin a mají potřebnou vyváženost z hlediska živin a vitamínů. Je rovněž důležité si ohlídat, zda je strava v podobě granulí určená pro koťata, dospělé či staré kočky. Bohatý výběr (nejen) granulí se dá najít například v eshopu Zoopers. V něm zakoupíte rovněž suché krmivo pro psy.

Konzervy - dobrý doplněk ke granulím

Alternativu ke granulím představuje strava v konzervách, případně pak různé paštiky apod. Zde je především nutné si důkladně zjistit, zda se daná konzerva musí před podáním ještě tepelně zpracovat. Kvalitní konzervy pro kočky by měly obsahovat vysoké procento masa. Není však dobré tyto pokrmy brát jako jediný zdroj výživy koček, ideální je kombinace s výše zmíněnými granulemi.

Publikováno: 05. 05. 2021

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková