Kočka a pes v jedné domácnosti. Čím jim uděláte radost?

Pohádka o pejskovi a kočičce je bohužel opravdu pouze pohádkou. Nedá se sice vyloučit, že by se pes a kočka v jedné domácnosti od začátku skvěle snášeli, ale obvykle je potřeba jim společný život tak trochu nalinkovat a nastavit jim hranice zejména týkající se přístupu k tomu druhému.

Nemůžete si vybrat mezi psem a kočkou?

Tak jste si pořídili oba a teď se nestačíte divit, jak moc se tato zvířat dokážou lišit. Nezávislá kočka i nohsled pes přináší každý něco jiného. Je jen na nás, zda z jejich odlišností uděláme přednosti. A zkušenosti ukazují, že správný přístupem majitelů se to opravdu může podařit.

V čem se kočky a psi liší?

Základní rozdíl mezi psem a kočkou spočívá v tom, že kočka je od přírody osamělý lovec a pes je zvyklý žít ve smečce. A jestliže nemá smečku psů, přijme za svojí i tu lidskou. Prakticky se rozdíl v jejich chování dá přirovnat k rozdílům v přístupu introverta a extroverta. Jejich rozdíly podporuje i odlišná řeč těla. Například zdvižený ocas u kočky znamená nebezpečí, pes tak naopak vyjadřuje radost. A je jasné, že jeden druhého čtou podle vlastních zákonů, které se ale diametrálně odlišují. Díky svému chování je pes v současné době mnohem více vnímán jako právoplatný člen rodiny, kočka spíše jako hrdý rodinný přítel.

Psovi stačí k radosti málo

Máte-li doma psa i kočku naráz a k nim ještě další drobné zvířátko, třeba morče, pravděpodobně jste pochopili, že každému z nich uděláte radost něčím jiným. Pes nadevše miluje výlety. Je jedno, jestli ho vezmete jen na procházku po vašem bloku anebo ho vyvezete na pořádný celodenní výlet do lesa. Hlavně, že bude moci poznávat nová místa a pachy. Vozíte-li svého psa autem pravidelně, měli byste ale myslet na to, že je potřeba ho pořádně při jízdě zajistit a udržet na jednom místě. Jednak pro jeho bezpečnost a pak také pro bezpečnost vaší jízdy. Ideální je si pro tento účel pořídit do auta praktickou přepravku na psy, která nedovolí vašemu psovi, aby během jízdy cestoval po autě.

To kočka je náročnější

Ta se s výlety nespokojí, dokonce o ně ani nestojí. Okolí si zvládne prozkoumat sama bez vaší asistence. O to více však ocení hračky jako například malé plyšové myšky, barevné míčky, zkrátka vše, co zaujme její pozornost. Skvělým dárkem pro kočku může být také na míru vytvořený kočičí strom se spoustou prolézaček, závěsů a škrabacích ploch.

Publikováno: 10. 02. 2021

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková