Pudl: Milý a inteligentní společník s geny lovce

Je elegantní, působí vyrovnaně a srší z něj chuť do života. Nebáli byste se ho nechat s dětmi, protože je miluje (a leccos od nich strpí) a nevynechá jedinou příležitost ke hře. Navíc se snadno cvičí, a proto jeví se jako ideální společník i pro začínajícího pejskaře. Jen málokdo by přitom tomuto společenskému plemeni hádal lovecký původ. O koho jde? O chundelatého pudla, samozřejmě.

Historie plemene pudl

O původu pudla se chovatelské kluby dodnes přou. Podle FCI byl vyšlechtěn ve Francii, jiné chovatelské kluby ho připisují Německu. Předpokládanými předky, s nimiž sdílí mnohé vlastnosti, jsou irský vodní španěl a retrívr. Jisté je, že byl v minulosti věrným společníkem panovníků (pudly si oblíbil např. francouzský král Ludvík XVI.) a umělců (viz obrazy Francisco Goyi). Zpočátku se však využíval jako pracovní plemeno. Konkrétně k aportování ulovených ptáků z vody, což ostatně dokládá francouzské jméno „caniche“ - odvozenina ze slova „kachna“ (fr. „cane“). Německé „Pudelhaas“ lze zase přeložit jako „promoklý na kost“. Dnes se již pudl lovů neúčastní, postupem času přijal jinou roli a zařadil se mezi oblíbená společenská plemena.

Vzhled aneb Jak pudl vypadá

Pudl má ušlechtilou hlavu úměrnou velikosti dobře osvaleného těla. Dle klasifikace FCI může mít kadeřavou nebo šňůrovou srst bílé, černé, stříbrné, červenoplavé a aprikotové barvy. Vícebarevné jedince (tzv. harlekýny) za standard neuznává. Kynologická federace plemeno dělí do čtyř velikostních skupin. Velký (lid. královský) pudl má v kohoutku cca 45-60 cm (váha do 30 kg), střední dosahuje velikosti 35-45 cm (15-19 kg) a menší neboli trpasličí pudl pak 28-35 cm (do 7 kg). Vůbec nemenší „toy“ pudl mívá 24-28 cm (do 5 kg). Všechny varianty mají stejný exteriér, liší se pouze výškou. V rámci péče o srst vyžaduje každodenní česání a kartáčování, ale také pravidelné stříhání (cca každých šest týdnů – poté ztrácí formu).

Povaha

Pudl patří k vůbec nejinteligentnějším psím plemenům (v žebříčcích se umisťuje na druhém místě – hned za border kolií). Je učenlivý, poslušný a respektuje rodinnou hierarchii. Na druhou stranu vyžaduje dostatek pozornosti, psychického i fyzického vybití. Je jako stvořený pro aktivity typu agility, canicross, dogdancing apod. Protože si k majiteli a potažmo celé rodinné „smečce“ vytváří silné pouto, čas strávený osamotě snáší poměrně těžce. Správně socializovaný jedinec dobře snáší další zvířata a není rezervovaný vůči cizím lidem. Jakékoliv známky agresivity, destruktivní chování, ale ani hlasitý štěkot na neznámé podněty nejsou u tohoto plemene žádoucí.

Publikováno: 05. 07. 2020

Kategorie: Plemena | Plemena psů

Autor: Hanka Sousedíková