Jak minimalizovat stres při stěhování s domácími mazlíčky

Kočka v pelíšku

Stěhování na nové místo a zvykání si na nové prostředí může být velmi stresující nejen pro lidi, ale ještě více pro zvířata, která nejsou schopna pochopit, co se děje. Je na nás, abychom jim jako jejich opatrovníci pomohli cítit se bezpečně a snížit jejich stres. Zvířata mohou být ovlivněna svým okolím a změny jim nemusí být příjemné. Přinášíme několik praktických rad, které vašemu mazlíčkovi pomohou přizpůsobit se a zabydlet se v novém domově.

Připravte svého mazlíčka na cestování

Pokud váš domácí mazlíček není zvyklý jezdit na výlety a jezdit v autě, měli byste ho na to začít zvykat několik měsíců předem. Cvičte tak, že do přepravky dáte pamlsky a oblíbené hračky a vytvoříte z ní bezpečné místo, kam mohou jít, když se cítí úzkostně. Box by měl být vyroben z měkkého plastu a měl by být dostatečně velký, aby se zvíře mohlo postavit a otočit. Přidejte do krabice měkké deky a jedno ze svých starých triček - vaše vůně jim pomůže navodit pocit bezpečí. Vezměte svého domácího mazlíčka na několik krátkých jízd autem, aby si zvykl na pohybující se vozidla. Můžete se také poradit se svým veterinářem o lécích, které by mohly zabránit nevolnosti z pohybu.

Udělejte mazlíčkovi bezpečné místo

V týdnech před stěhováním vytvořte pro svého mazlíčka bezpečné místo. Vyberte si místo v domě, kde můžete umístit jejich pelíšek, hračky, misky na jídlo a vodu, deky a další předměty, které znají. Až nastane den stěhování, zabalte tuto část jako poslední. Zavřete místnost a nechte svého mazlíčka odpočívat mimo ruch. Váš domácí mazlíček může být úzkostný, protože zvířata mají silné teritoriální instinkty a nemusí se jim líbit narušení jejich domova stěhováky a baliči. Po příjezdu do nového domova umístěte svého mazlíčka a jeho věci do prázdné místnosti. Známé předměty a vůně v jejich blízkosti jim usnadní přechod na nové prostředí.

Zabalte svého chlupáčka během balení

Poraďte se se zkušenými stěhováky v Praze, kteří vám doporučí, abyste své domácí mazlíčky během práce zavřeli do klece. Nechcete, aby vám váš společník překážel při stěhování nábytku a krabic. Balení navíc vyžaduje použití ostrých nůžek a nástrojů pro demontáž pohovek, postelí, zásuvek a dalších velkých předmětů. Udržujte své domácí mazlíčky mimo veškerý shon a zajistěte jejich bezpečnost před případnými nehodami nebo zraněními. Před příjezdem stěhováků je nakrmte a vezměte na procházku, aby byly unavené a méně zvědavé na stěhování věcí.

Udržujte jejich zvyky před stěhováním i po něm

Zvířata ocení, když mají stálou rutinu, protože jim poskytuje pocit bezpečí. Během procesu stěhování je vhodné dodržovat obvyklé časové rozvrhy krmení a procházek. Případně se můžete poohlédnout po tom, zda by vaši mazlíčci nemohli zůstat v chovatelské stanici nebo u přátel, než se zabydlíte v novém domově. Dodržování těchto tipů zajistí, že vaši chlupatí přátelé budou po příjezdu do nového bydlení spokojení a uvolnění.

Publikováno: 03. 01. 2023

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková

Tagy: stěhování