10 zajímavostí o slepicích, které jste možná nevěděli

Slepice jsou jedním z nejčastějších a nejrozšířenějších domácích zvířat nejen u nás, ale i na světě. A přestože je běžně najdeme na nejednom dvorku v sousedství, skrývají tito ptáci řadu fascinujících tajemství, které by mohly překvapit i zkušené chovatele. Pojďme se podívat na deset zajímavostí o slepicích, které možná neznáte.

1. Slepice komunikují od narození

Ano, skutečně si povídají a to už kuřátka. Slepice mají vyvinutý systém komunikace, který zahrnuje více než 30 různých zvuků. Dokážou vyjadřovat radost, hlad, strach nebo varování před predátory. Zajímavé je, že kuřata začínají komunikovat se svou matkou ještě před vylíhnutím z vejce.

2. Mají vynikající paměť

Slepice si pamatují a rozpoznají více než 100 různých tváří svých druhů i lidí. Díky tomu dokáží v hejnu udržet pořádek a zajistit bezpečnost skupiny. Jejich vynikající paměť umožňuje slepicím identifikovat členy své skupiny a rozlišovat je od cizích nebo potenciálně nebezpečných vetřelců. Také se dokáží učit z předchozích zkušeností. Dokážou si zapamatovat místa, kde našly potravu a vyhýbat se místům, kde se setkaly s nebezpečím.

3. Mají složitou sociální strukturu

Sociální struktura ve skupině slepic je vysoce organizovaná. Každá slepice má své místo na skupinovém sociálním žebříčku, které ovlivňuje její přístup k potravě, hnízdění a dalším zdrojům. Slepice na vyšších postaveních mají lepší jídlo a neomezený přístup k vodě. Naopak ty na spodku žebříčku čekají na to, co na ně snad zbude.

4. Mohou snášet vejce bez přítomnosti kohouta

Slepice mohou snášet vejce bez toho, aby byly oplodněny kohoutem. Tyto vejce však neobsahují embryo a nemohou se vyvinout v kuřata a jsou to tedy ty vejce, které si dáváme k snídani.

5. Mají různé osobnosti

Podobně jako lidé, i slepice mají své jedinečné osobnosti. Některé jsou odvážné a nebojí se pouštět za dobrodružstvím, třeba za plot k sousedovi. Zatímco jiné jsou plaché a opatrné a raději zůstávají v blízkosti hejna a kurníku pro slepice.

6. Dokážou snášet vejce různých barev

Barva vajec není univerzální. Závisí na plemeni slepice a může zahrnovat širokou škálu odstínů, od bílé přes hnědou až po modrozelenou a dokonce růžovou.

7. Mají úžasný zrak

Slepice mají výjimečný zrak a dokážou rozlišovat barvy, což je pro vyhledávání potravy a rozpoznávání jedinců klíčové. Navíc mají dobré periferní vidění, i když mají slabší hloubkové vnímání.

8. Můžou snít

Podobně jako lidé, i slepice procházejí fázemi REM spánku, což naznačuje, že mohou snít. Tento objev přispívá k našemu pochopení komplexnosti jejich vnímání a zpracování informací.

9. Mají schopnost se učit

Slepice jsou schopné učení a mohou se rychle naučit vyhýbat se nebezpečí nebo navigovat v komplikovaném prostředí. Vědci dokonce zjistili, že mohou předávat získané znalosti dalším slepicím.

10. Žijí déle, než si mnozí myslí

Při správné péči mohou slepice žít 5 až 10 let, a některé plemena dokonce déle. To je výrazně delší doba, než byste možná u domácího drůbeže čekali.

Publikováno: 25. 02. 2024

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková