Tipy, které si musíte přečíst při koupi čistokrevného psa

Pes v trávě

Koupě štěněte s rodokmenem by se neměla brát na lehkou váhu. Nejedná se o pouhý dekorační předmět. Nové štěně se stane milovaným členem rodiny. Budou vyžadovat pozornost, výcvik, péči a především lásku a úctu.

Vždycky můžete riskovat a adoptovat volné štěně, ale nebudete vědět, co můžete očekávat. Pokud se jedná o smíšené plemeno, které nebylo vyšlechtěno záměrně, může se stát, že získáte některé dobré vlastnosti, špatné vlastnosti nebo třeba jen jednu z nich. Bylo by to jako hazardní hry

Je vhodné pořídit si psa od certifikovaného chovatele, ale ne všichni chovatelé jsou si rovni. Abyste se ujistili, že spolupracujete s renomovaným chovatelem, je důležité dodržovat následující tipy. Jakmile najdete chovatele, který vám vyhovuje, můžete pokračovat.

Chcete-li najít čistokrevné štěně, měli byste hledat chovatele ve svém okolí nebo v rozumné vzdálenosti. S tím vám pomůže spolehlivá webová stránka Poté pomocí notebooku prozkoumejte chovatele a najděte toho, který vyhovuje vašim požadavkům. Ujistěte se, že chovatel je registrovaný a má dobrou pověst, a poraďte se s jeho veterinářem. Nakonec navštivte chovatele a pohrajte si se štěňaty.

Měli byste chovatele navštívit osobně, abyste viděli, jak se se štěňaty zachází. Ujistěte se, že štěňata vypadají zdravě, a komunikujte s těmi, která o vás jeví zájem. Zvažte, zda si jedno ze štěňat vzít domů, ale zatím si to nechte pro sebe. Pokud jsou u chovatele přítomni rodiče štěňat, představte se i jim, abyste získali představu o tom, co můžete od štěněte očekávat.

Pokládejte všechny otázky, i když nedávají smysl. Chovatel vám bude schopen zodpovědět všechny otázky týkající se plemene, jako je jejich zdraví, velikost, temperament a další informace týkající se vašeho psa. Budou mít dobré znalosti o psech obecně.

Požádejte o nahlédnutí do aktuálních zdravotních záznamů štěňat. Spolehlivý chovatel by neměl mít problém s vystavením dokladů o zdravotních prohlídkách a očkování. Pokud tak nejsou ochotni učinit nebo tvrdí, že takové záznamy neexistují, je nejlepší situaci opustit.

Je důležité být trpělivý - štěňata s vámi ještě nemusí jít domů. Obecně platí, že si vyberete štěně, ale pak musíte počkat, až dosáhne vhodného věku a velikosti, a teprve pak si je můžete vzít domů. Je důležité, aby byla štěňata od matky vhodným způsobem oddělena, a proto dejte chovateli potřebný čas.

Pokud se v jakémkoli okamžiku procesu cítíte nepříjemně nebo slyšíte či vidíte něco, co vás zneklidňuje, je nejlepší najít jiného chovatele. Někteří chovatelé se o štěňata dobře nestarají, což se označuje jako "štěněcí stanice" nebo "štěněcí farmy". Pokud na něj narazíte, nahlaste to příslušným orgánům, abyste štěňatům pomohli.

Publikováno: 07. 03. 2023

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková