Nejoblíbenější malá plemena psů

V poslední době se staly velmi oblíbenými hlavně malá plemena psů se srstí, která nevypadává, ale neustále roste. Je to velmi praktické hlavně u pejsků chovaných v bytech či domech. Mezi nejrozšířenější plemena patří maltézské psíci, jorkšírští teriéři, shih-tzu a čivavy.

Maltézský psík

Je to jedno z nejoblíbenějších malých psích plemen u nás. Toto krásné bílé pejsek pochází z okolí Malty. Dorůstá kohoutkové výšky 20 - 25 cm a jeho váha se pohybuje v rozmezí 25 kg. Psi bývají větší a těžší než feny. Pro maltézáčka je typická dlouhá bílá srst, která nevypadává, ale dorůstá a nemá podsadu. Vyžaduje si denní česání, proto majitelé těchto mrňousů pravidelně stříhají. Na výstavy se ale vyžaduje krásná dlouhá srst. Maltézské psíci jsou vždy bílé s černým čenichem a tlapkami. Je to společenský psík, který potřebuje úzký kontakt se svým majitelem. Je snadno cvičitelný a vnímavý. No pozor, při nesprávné výchově bývají maltézské psi dost agresivní, dokonce i vůči vlastní rodině. Proto nezanedbávejte jeho výchovu a už od malého štěněte mu vytyčte hranice, jinak si s ním v dospělosti neporadíte.

Yorkšírský teriér

Yorkshire je v dnešní době nejoblíbenějším a nejznámějším malým plemenem chovaným v bytech. I když je dnes výlučně společníkem a jeho přítomnost je tolerována i na místech, kde je vstup psům zakázán, v minulosti se choval na lov hlodavců v domácnostech a na hlídání domů. Byl větší a těžší než dnešní york. Dnešní standard plemene se váhou pohybuje od nejmenších, jen 1,8 kg vážících jedinců až po 3,2 kg. Vyskytují se ale i těžší psi, hlavně pejsci z podnožové vinice jsou vyšší a těžší. Srst je typicky ocelově, dlouhá, rovná, nesmí být zvlněná a na hrudi, hlavě a končetinách je světlozlatá. Tyto psíci mají také sklony neposlouchat svých chovatelů, proto dbejte důslednou výchovu psa.

Shih-tzu

Shih-tzu, nebo i Ši-cu je roztomilý pejsek, původem z Tibetu a jeho původ a šlechtění je málo známé. Původně se choval v chrámech a klášterech v Asii. Do Evropy se dostal až počátkem 20. století. V současnosti se tento pejsek chová jako společník. Dorůstá do výšky 20 - 28 cm a jeho váha kolísá mezi 4 - 7,25 kg.

Čivava

Čivava nebo Chihuahua je nejmenší plemeno psa na světě pocházející z Mexika. Pokud hledáte vysloveně domácího mazlíčka, malá čivavka je na to jako stvořená. Nejmenší jedinci váží jen kolem půl kilogramu, nejtěžší až 3. Čivavy se vyskytují ve dvou variantách - krátkosrsté a dlouhosrsté. I navzdory svému malému vzrůstu má čivava odvážného ducha, který se projevuje neustálým štěkotem při ochraně svého teritoria.

Publikováno: 25. 01. 2018

Kategorie: Plemena | Plemena psů

Autor: Hanka Sousedíková