Jak správně pečovat o kočku bez srsti Sphynx?

Hledáte hravého a velmi společenského mazlíčka k dětem nebo k ostatním zvířátkům v bytě? Pak je bezsrstá kočka Sphynx skvělé řešení. Její neobvyklý vzhled a přátelskou povahu si zamilujete od první chvíle. Pokud se chcete o chovu Sphynxů a o tom, jak pečovat o kočku bez srsti dozvědět více, tak čtěte dál. 

Sphynx - vzhled

Sphynx je středně velká, atleticky stavěná kočička s hmotností od 3 do 6 kilogramů. Charakteristickým znakem je bezpochyby nedostatek srsti, kdy je tělo pokryto jen nepatrným chmýřím, místy zcela holé. Zvrásněná kůže, obzvláště na trojúhelníkové hlavě, pak dodává kočičce Sphynx typický zamračený vzhled. Také velké špičaté uši a absence vousků jsou dalším výrazným prvkem této mírumilovné kočičky. 

Sphynx - povaha

Kočky plemene Sphynx patří mezi velmi inteligentní tvory. Jsou velmi společenské, touží po neustálém hlazení a mazlení a celkově vyžadují zvýšenou pozornost páníčka oproti jiným kočkám. Rozhodně se nejedná o venkovního mazlíčka. Nejraději spí doma ve vyhřátém pelíšku nebo věrně doprovází jejich majitele při každodenních činnostech. Zároveň jsou velmi hravé a plné života, proto je dobré jim zajistit dostatek různých druhů hraček, škrabadel a prolézaček. 

Proč si pořídit právě Sphynx?

  • Mazlivé plemeno hodící se převážně do rodin s dětmi
  • Nepelichá a nemusí se česat
  • Aktivní a energická šelmička
  • Nechá se opečovávat a užívá si i občasnou koupel
  • Lze ji oblékat do módních oblečků
  • Má ráda psí i kočičí společnost
  • Je společenská, upovídaná a velmi hravá

Jak pečovat o kočku bez srsti Sphynx?

Koupání

Jelikož se jedná o kočku bez srsti, která by absorbovala přebytečný maz, tak vyžaduje specifickou péči. Proto se Sphynx musí alespoň jednou týdně koupat v teplé vodě za použití velmi jemného šamponu.

Péče o uši a drápky

Uši kočky Sphynx vyžadují obzvláště pečlivou hygienu. Jsou náchylné k vyšší tvorbě mazu a usazení prachu, proto se musí pravidelně čistit. Jako pomocníka na čištění uší vyzkoušejte některý z čisticích ušních roztoků, s kterými jde maz lépe odstranit. Také drápky potřebuje čas od času zastřihnout, tak jako kočky kteréhokoliv plemene.

Ochrana před sluncem a mrazem

Kočky bez srsti je potřeba před sluncem a mrazem chránit. I když nemusí opustit domov, tak i sluneční paprsky pronikající skrze okno mohou kůži kočičky Sphynx poškodit. Proto je vhodné, aby v parných letních dnech byla Sphynx namazaná krémem na opalování, nejlépe dětským. Pokud opouští i prostory domu, pak především v zimě je nutné, aby nosila oblečky, co ji zahřejí a měla namazané tlapky ochranným krémem.

Krmivo

Protože jsou kočky Sphynx velmi aktivní a mají zrychlený metabolismus, je potřeba jim dodávat energii vydatným a kvalitním krmivem. Ovšem pozor, nezvyšujte nepřiměřeně dávku krmiva, aby naopak nedošlo k obezitě. Podávejte pravidelné malé porce krmiva, nejlépe speciálně určeného pro plemeno Sphynx.

Publikováno: 07. 06. 2023

Kategorie: Rady

Autor: Jana Skalická