Jak pečovat o štěňátko

Obsah článku:
  1. Místo na spaní
  2. Krmivo
S koupí nového štěněte přichází kromě radosti i mnoho starostí pro chovatele. Jak se o něj správně postarat? Co mu dát jíst? Kdy začít s výcvikem? Pokud se o štěňátko správně postaráte, vyroste vám z něj milující zdravý dospělý pes. Kde ale začít?

Místo na spaní

Zakoupenému štěňátku vyčleňte v domácnosti místo na odpočinek, kde umístíte jeho pelíšek a ostatní příslušenství, které jste si pro něj zakoupili. Je dobré aby byl uložen tak, aby měl pejsek dobrý výhled na celou místnost a zároveň nepřekážel, nebyl v průvanu či blízko elektrospotřebičů. Pokud bude pejsek spát s vámi v posteli, i tak mu připravte pelíšek, kde bude moci dřímat během dne. V případě, že je pejsek chovaný na zahradě, do boudy mu na začátku vložte deku od jeho matky, která mu bude připomínat vůni matky a sourozenců a psík bude méně smutný. Maličké štěně potřebuje vyšší teplotu prostředí než dospělý pes, proto nezapomeňte boudu zateplit!

Krmivo

Misky na krmivo a vodu je nejlepší umístit na nepromokavou podložku na vhodné místo, kde bude mít štěňátko během krmení klid. Pitnou vodu je nutné měnit každý den, v případě jejího znečištění nebo nedostatku i častěji. Malé štěně po odstavu je třeba krmit minimálně 4x denně menšími porcemi. S přibývajícím věkem se frekvence krmení snižuje na 3x až na 2x denně. Je už jen na vás, čím budete krmit své štěně. Doporučuje se ale krmit štěněčího granulemi, díky kterým pejsek dostane přesně tolik živin, kolik v daném věku a při jeho váze potřebuje. Výcvik Přestože je štěně malé, aby bylo vaše soužití s ​​ním příjemné musíte začít s jeho výchovou již od prvního dne. Prvním krokem je naučit ho hygieně. Některé štěňata velmi rychle pochopí, že močit a trousit v domácnosti se nesmí. Jiným to trvá déle, ale správným přístupem a trpělivostí to dokážete. Štěně nejčastěji močí po nakrmení, probuzení a hraní se. Pokud spatříte, že podezřele očichávat podlahu a kroutí se na místě, máte pár sekund na to, abyste pod štěně podložili noviny. Pokud se na nich vymočí, pochvalte ho. Je dobré vzít štěně hned po probuzení na trávu, kde ho po vykonání potřeby pochvalte. Pochvalte ho pokaždé, když to udělá venku.

Publikováno: 05. 09. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Rady

Autor: Hanka Sousedíková